European Studies

Faculty

Chair:
Francesca Trivellato, History
344 Luce Hall, (203) 432-3423

Director of Graduate Studies:
Adam Tooze, History
344 Luce Hall, (203) 432-3423

Director of Undergraduate Studies:
Molly Brunson, Slavic Languages and Literatures
(203) 432-7032

Council Members:
Bruce Ackerman, Law and Political Science
Julia Adams, Sociology
Rolena Adorno, Spanish & Portuguese
Vladimir Alexandrov, Slavic Languages & Literatures
Dudley Andrew, Film Studies and Comparative Literature
Seyla Benhabib, Political Science, Philosophy, Law
Dirk Bergemann, Economics
R. Howard Bloch, French
Paul Bracken, Management & Political Science
David Bromwich, English
Paul Bushkovitch, History
Bruno Cabanes, History
David Cameron, Political Science
Francesco Casetti, Film Studies and Humanities
Katerina Clark, Slavic Languages & Literatures
Mirjan Damaska, Law School
Carolyn Dean, History
Irina Dolgova, Slavic Languages & Literatures
Carlos Eire, History and Religious Studies
Laura Engelstein, History
Paul Franks, Philosophy, Religious Studies, Judaic Studies
Paul Freedman, History
Bryan Garsten, Political Science
John Geanakoplos, Economics
Harvey Goldblatt, Slavic Languages & Literatures
Bruce Gordon, Divinity School
Philip Gorski, Sociology
Timothy Guinnane, Economic History
Krystyna Illakowicz, Slavic Languages & Literatures (Polish)
Sigrun Kahl, Political Science; Sociology
Maria Kaliambou, Hellenic Studies
Stathis Kalyvas, Poltical Science
David Kastan, English
Paul Kennedy, History
Rita Lipson, Slavic Languages & Literatures
Tatjana Lorkovic, Sterling Memorial Library
John MacKay, Slavic Languages & Literatures
Lawrence Manley, English
Karuna Mantena, Political Science
Konstantina Maragkou, Hellenic Studies
Ivan Marcus, History
Millicent Marcus, Italian
Stefanie Markovits, English
Constantine Muravnik, Slavic Languages & Literatures
Robert Nelson, History of Art
Paul North, Germanic Languages & Literatures
Stephen Pincus, History
Margaret K Powell, Lewis Walpole Library
David Quint, Comparative Literature
Douglas Rogers, Anthropology
Susan Rose-Ackerman, Law & Political Science
Nicholas Sambanis, Political Science
Maurice Samuels, French
Marci Shore, History
Frank Snowden, History
Timothy Snyder, History
Peter Stamatov, Sociology
Alec Stone Sweet, Law
Peter Swenson, Political Science
George Syrimis, Hellenic Studies
Julia Titus, Slavic Languages & Literatures
Adam Tooze, History
Francesca Trivellato, History
Katie Trumpener, Comparative Literature and English
Tomas Venclova, Slavic Languages & Literatures
Miroslav Volf, Divinity
Karen von Kunes, Slavic Languages & Literatures
James Whitman, Law
Jay Winter, History
Keith Wrightson, History

Visiting Scholars:
Becky Conekin, Council Research Fellow
Nicholas Hoover Wilson, British Studies Postdoctoral Fellow
Bernhard Schima, European Union Visiting Fellow
Bradley Woodworth, Associate Research Scholar; Coordinator, Baltic Studies Program