The Richard U. Light Fellowship at Yale University

Chinese, Japanese, and Korean Language Study in East Asia


 
Learn About the Light Fellowship Apply for a Light Fellowship Information for Fellows & Alumni
Home » Learn About the Light Fellowship » Student Advisory Committee
 

Student Advisory Committee

  • The Student Advisory Committee (SAC), comprised of returned Light Fellows, performs a variety of work to promote the Light Fellowship.
  • 2012 SAC Unofficial Guides
View the Image Gallery.
 

Mission
     The SAC meets regularly to improve the Light Fellowship and build a richer sense of fellowship by:

Contact

 

The 2013-2014 SAC Members

President: Lucas Wozny, '14 (HBA)

Vice President: Amalia Halikias, '15 (HBA)

Alumni Chair: Daniel Tay, '14 (HBA, UVa Shanghai)

Secretary: Somin Lee, '15 (Sun Academy, Nanzan yr)

Chinese Language Head: Rahul Kini, '15 (PIB, ACC yr)

Japanese Language Head: Joseph Lachman, '15 (CET Osaka, KCJS yr)

Korean Language Head: Elena Perry, '15 (Ewha, SNU yr)

Chinese Language Representatives:

Mikko Salovaara, '15 (ICLP yr)

Seyoung Lee, '16 (HBA)

Lynnli Wang, '15 (IUP)

Japanese Language Representatives:

Yafeng Gao, '16 (Sun Academy)

Hitoshi Kawashima, '15 (KCJS)

Korean Language Representative:

Jacob Albert, '16 (Sogang)

 

The 2012-2013 SAC Members

President: James Silveira, '13 (HBA, Summer '10 / Duke, Summer '11)

Vice President: Dorcas Akinwande, '14 (Duke, Summer '11 / ICLP, Academic Year '11-'12)

Alumni Chair: Jason Douglas, '13 (Sun Academy, Summer '10 / CET Osaka, Summer '12)

Secretary: Ruth Nakaar, '14 (Sun Academy, Summer '11/ Nanzan, Academic Year '11-'12)

Chinese Language Head: Nicholas Sas, '14 (PIB, Summer '11)

Japanese Language Head: John Hayashi, '14 (KCJS, Summer '11 / CET Harbin, Summer '12)

Korean Language Head: Christopher Logan, '14 (Sogang, Summer '11 / SNU, Summer '12)

Chinese Language Representatives:

Cynthia Chan, '15 (HBA, Summer '12)

Amalia Halikias, '15 (HBA, Summer '12)

Jason Mazella, '15 (HBA, Summer '12)

Japanese Language Representatives:

Tim Jeon, '15 (IUC, Summer '12)

Chris Zheng, '14 (HIF, Summer '12)

Korean Language Representatives:

Minh Ngoc Nguyen, '15 (Sogang, Summer '12)

 

The 2011-2012 SAC Members

President: Nick Rosenbaum, JE '11 (ACC, Summer '08 / Sun Academy, Summer '09 / ICLP, Academic Year '10-'11)

Vice President: Katie Carmody, JE '11 (ICLP, Summer '09 / ICLP, Academic Year '10-'11)

Secretary/Treasurer: Jamey Silveira, JE '13 (HBA, Summer '10 / Duke, Summer '11)

Multimedia Team:

Tyler Lau, MC '12 (Sogang, Summer '08 / Sogang, Academic Year '10-'11 / Sun Academy, Summer '11)

David Hu, ES '13 (Duke, Summer '11)

Mary Zou, PC '12 (CET Harbin, Summer '10)

Chinese Language Representatives:

Ethan Rodriguez-Torrent, DC '13 (ICLP, Summer '09 / HBA/ACC/ICLP, Summer+Academic Year, '10-'11)

Travis Foxhall, ES '13 (Duke, Summer '11)

Lia Dun, CC '14 (HBA, Summer '11)

Alex Brown, ES '13 (HBA, Summer '11)

Helen Xu, SY '14 (Duke, Summer '11)

Japanese Language Representatives:

Kristi Oki, TC '14 (HIF, Summer '11)

Drisana Misra, TC '13 (Sun Academy, Summer '11)

Korean Language Representatives:

Andrea Evans, TD '13 (Sogang, Summer '10)

The 2010-2011 SAC Members

President: Della Fok, PC '11 (PIB, Summer '08 / IUP, Academic Year '09-'10)

Vice President: Tyler Lau, MC '12 (Sogang, Summer '08 / Sogang, Academic Year '09-'10)

Secretary/Treasurer: Ariel Troy, PC '12 (HBA, Summer '09 / HBA, Summer '10)

Alumni Chair: Ricky Kim, PC '11 (HBA, Summer '07 / IUP, Summer+Academic Year '08-'09)

Vice Alumni Chair: Doris Zhao, SM '13 (HBA, Summer '10)

Head Chinese Language Representatives:

John Heroy, MC '12 (PIB, Summer '09 / ICLP, Summer '10) [Head Taiwan Guidebook Editor]

Young Kim, BK '12 (ACC, Spring '09 / CET Harbin, Summer '10) [Head China Guidebook Editor]

Ian Peake, MC '12 (ACC, Summer+Academic Year '09-'10)

Chinese Language Representatives:

Liz Asai, MC '13 (HBA, Summer '10)

Robert Bailey, International Relations M.A., 2011 (ACC, Summer '09 / IUP, Academic Year '09-'10)

Marissa Benavides (abroad Fall '10 on PKU program), MC '12 (HBA, Summer '10)

Joanna Cornell, SY '12 (CET Hangzhou, Summer '10)

Pichaya "Mint" Damrongpiwat, TD '13 (ICLP, Summer '10)

Trevor Davis, SY '13 (HBA, Summer '10)

Miles Grimshaw (abroad Fall '10 on PKU program), TD '13 (ACC, Summer '10)

Andrew Henderson, SM '13 (HBA, Summer '10)

Winnie Hong, PC '13 (PIB, Summer '10)

Carol Hsin, TD '12 (Duke, Summer '’10)

Jane Jeong, MC '11 (ACC, Spring '10)

Helen Knight, DC '13 (HBA, Summer '10)

Jason Kuo, ES '13 (Duke, Summer '10)

Stephen Levandoski, BK '11 (PIB, Summer '09 / ICLP, Summer '10)

Florence Loi, DC '13 (HBA, Summer '10)

Nicholas Lombardo, JE '13 (Duke, Summer '10)

Dana Miller, BK '12 (CET Harbin, Summer '10)

Julius Mitchell, BR '13 (ACC, Summer '10)

Brendan Ross, BK '13 (Duke, Summer '10)

James Silveira, JE '13 (HBA, Summer '10)

Lucia Tang, ES '13 (CET Harbin, Summer '10)

Duan Zhang, SM '13 (Duke, Summer '10)

Melinda Zhang, SM '13 (Duke, Summer '10)

Head Japanese Language Representatives:

Hanna Morikami, ES '13 (KCJS, Summer '10) [Head Japan Guidebook Editor]

Diana Linton, TC '12 (HIF, Summer '08 / Nanzan, Fall '08 / Sun, Summer '09 / Nanzan, Academic Year '09-'10)

Japanese Language Representatives:

Sophia Y. Chen, DC '13 (Sun, Summer '10)

Jason Douglass, PC '13 (Sun, Summer '10)

Elliot Eaton, JE '11 (HIF, Summer '09 / CET Osaka, Summer '10)

Megan Gilbert, BK '11 (HIF, Summer '08 / Nanzan, Spring '10 / KCJS, Summer '10)

Michael Ohta, MC '13 (HIF, Summer '10)

Ivona Pankova, MC '13 (HIF, Summer '10)

Jack Wooder, TD '12 (Sun, Summer '10)

Bowen Zhang, SY '13 (CET Osaka, Summer '10)

Head Korean Language Representatives:

Bob Liles, TC '12 (Sogang, Summer+Academic Year '09-'10) [Head Korea Guidebook Editor]

Wonho Choi, BK '13 (HBA, Summer '10)

The 2009-2010 SAC Members

President: Fedor Deichmann, DC '11 (ICLP/HBA)

Vice President: Philip Gant, TC '10 (Sogang)

Secretary: Wilma Bainbridge, ES '10 (PII/KCJS)

Alumni Chair: Richard Kim, PC '11 (HBA/IUP)

Head Chinese Language Representatives:

David Demres, TC '11 (PIB/ICLP)

Katherine Carmody, JE '11 (ICLP)

Chinese Language Representatives:

Marc Beck, SY '12 (PIB)

Sebastian Caliri, Pc '12 (HBA)

Rewon Child, PC '12 (PIB)

Jerry Du, SM '12 (ACC)

Shaun Farrell, MC '11 (HBA)

John Heroy, MC '12 (PIB)

Kevin Hu, SM '11 (PIB)

Young Kim, BK '11 (ACC)

Tim Kressman, BK '12 (Duke)

Alexander Krey, ES '12 (PIB)

Connie Leong, DC '12 (PIB)

Stephen Levandoski, BK '11 (PIB)

Rob Morse, CC '12 (Duke)

Allison Rabkin Golden, BK '12 (HBA)

Ethan Rodriguez-Torrent, DC '12 (ICLP)

Tasia Smith, PC '12 (CET-Harbin)

Trevor Sutton, LAW '10 (CET-Hangzhou)

Ariel Troy, PC '12 (HBA)

Jason Weed, TC '11 (HBA/ACC)

Morgan Welch, TD '12 (Duke)

Camila YaDeau, TD '12 (Duke)

Karen Yvon, DC '12 (HBA)

Head Japanese Language Representatives:

Nicholas Rosenbaum, JE '11 (ACC/Sun Academy)

Yuxin 'Helen' Gao, DC '11 (HIF)

Japanese Language Representatives:

Rene Bystron, TC '11 (Sun Academy)

Elliot Eaton, JE '11 (HIF)

Robert Foley, ES '10 (HIF/Sun Academy)

Haiyan Guo, TD '11 (PII)

Annika Lee, ES '10 (HBA/KCJS)

Malika Rakhmankulova, PC '12 (HIF)

Yunyan Sang, BR '11 (Sun Academy)

Nao Satoh, BR '12 (HIF)

Diana Shen, JE '10 (Nanzan U)

Elizabeth Silliman, ES '12 (HIF)

Colin Sutherland, TD '12 (Sun Academy)

Kisho Watanabe, JE '11 (Sun Academy)

Head Korean Language Representatives:

Dana D'Amelio, ES '10 (Sogang)

The 2008-2009 SAC Members

President: Bridget Noetzel, TD '09 (HBA)

Vice President: Kunmi Sobowale, SM '09 (Sun Academy)

Secretary: Jin Soo Lee, MC '10 (Seoul National U.)

Chinese Language Representatives:

Lena Ren, BK '11 (HBA)

Della Fok, PC '10 (PiB)

John Hannon, SM '09 (ACC)

Fedor Deichmann, DC '11 (ICLP)

Scott Nelson, PC '09 (PiB/ACC)

David Demres, TC '11 (PiB)

Peregrine Heard, BR '11 (HBA)

Japanese Language Representatives:

Kaiyuan Wang, BK '11 (Sun Academy)

David Pareja, MC '11 (PII)

Korean Language Representatives:

Andrew McTernan, CC '10 (Sogang U.)

Tyler Lau, MC '11 (Sogang U.)

The 2007-2008 SAC Members

President: Erica Smith ’08 CC; EAS (ACC)

Vice President: Megan McLaughlin ’09 JE; EAS (HBA & ICLP/IUP)

Secretary: Wenjing (Jing Jing) Zeng ’08 PC; MB&B (HBA)

Treasurer: Bodin Civilize ’09 TC; Econ&Math & Computer Science (HIF)

Alumni Chair: Haley Warden ’08 JE; EAS (CET Harbin)

Career Chair: Bridget Noetzel '09 TD; Chinese & Art History (HBA)

Public Relations Officers:

China - Abigail (Abby) Coplin ’08 CC; Chemistry and EAS (ACC)

Japan - Kendall Rice ’08 PC; English and EAS (Sun Academy)

Korea - Jane Hur '09 SM; Psychology (Sogang & Sogang)

Head Chinese Language Representative: Adam Scharfman ’08 BR; Chinese (PIB & IUP)

Chinese Language Representatives:

Tina Ho ’09 DC; Chemistry (PIB)

Katherine Park ’10 TC; Undeclared (Duke Study in China)

Quingan Zhou ’10 CC; Humanities (HBA)

Head Japanese Language Representative: Cristina Almendarez ’08 ES; Biology (PII)

Japanese Language Representatives:

Jonah Rosenthal ’09 DC; History of Science/History of Medicine (HIF)

Kunmi Sobowale ’09 SM; Psychology (Sun Academy)

Elizabeth Weissberg ’09 SY; Philosophy (PII)

Huan Zhen ’10 ES; History & Economics (Sun Academy)

Head Korean Language Representative: Philip Gant ’09; TC; EAS (Sogang)
  

Yale University

Last updated November 26, 2013.

www.yale.edu/iefp/light

Copyright © 2011 Yale University.
Center for International and Professional Experience, 55 Whitney Avenue, New Haven, CT.